Kavárna – zaměstnání pro lidi s handicapem

Projekt kavárna zaměstnání pro lidi s handicapem podporují:

Naši kavárnu najdete na adrese – Podskalská 8, 120 00, Praha 2

V kavárně Café AdAstra pracují lidé s tělesným, mentálním či socio-kulturním handicapem, kteří nemají uplatnění na běžném trhu práce a většinou své místo nemohou najít ani na chráněných pracovištích. Cílem projektu je vytvoření pracovních míst, vytvoření přirozeného prostředí, kde se spolu potkávají a pracují lidé s handicapem a ti, kteří žádný handicap nemají. Možnost zaměstnání osob s handicapem v kavárně podporuje rozvoj jejich pracovních dovedností a schopností, dochází ke zvyšování sebevědomí klienta, a tím ke zkvalitnění celého jeho života.
V neposlední řadě provozujeme v kavárně i tzv. Zajíčkův obchůdek, kde si můžete zakoupit i věci od našich klientů. Můžete tak udělat dárkem radost svým blízkým. Některé výrobky jsou přímo od klientů, některé produkty jsou klienty balené a zdobené. Je to zase další činnost, kterou naši klienti v kavárně dělají a mají pocit z dobře vykonané práce a velkou radost, když se věci prodávají. Klienti jsou zde pod vedením zkušené arteterapeutky.

Proč to celé vzniklo?

Během mnoha let fungování organizace se z klientů v dětském věku stali dospělí, kteří hledali uplatnění na trhu práce. Pracovních míst uzpůsobených pro lidi s handicapem je velmi málo, a tak vznikla myšlenka vytvoření místa, kde by se naši klienti mohli uplatnit. První nápad na kavárnu se zrodil již v roce 2005, ale vše muselo projít hodně dlouhým procesem zrání a realizace.

Kdo u nás pracuje?

Jde o osoby s těžkým zdravotním, tělesným a duševním postižením, pro které je bytí s lidmi a komunikace velice důležitá. Zaměstnáváme všechny ty, kteří to potřebují, a v tom jsme jedineční. Formu práce, pracovní náplň a způsob, jakým bude klient práci vykonávat, volíme tak, aby to pro něj bylo přijatelné a přínosné.

Tzv. naše Kavárníky, jak jim všichni říkáme, můžeme rozdělit na dvě skupiny dle jejich schopností, pracovních dovedností a vážnosti jejich handicapu:

Tréninková skupina – nácvik pracovních dovedností, určitá praxe pro další zaměstnání (zde se jedná hlavně o klienty s lehčím handicapem) a

Socializační skupina – zde je důležité hlavně samotné začlenění do společnosti, práce v kavárně je pro tyto klienty určitým způsobem terapie a zapojení se do běžného života (zde se jedná o klienty s vážnějším handicapem).

V kavárně se vystřídá na směnách mnoho našich kolegů s handicapem. Někteří mají práci jako praxi při škole, někteří k nám chodí individuálně. Od prosince 2017 máme celkem 15 pravidelně docházejících pracovníků, kteří se střídají na směnách po třech či čtyřech hodinách dle jejich možností. Dále pak v kavárně pomáhá 24 praktikantů.

Spolupráce se školami:

  • Střední škola technická – Akademie řemesel Praha, odkud k nám dochází praktikanti z E oboru – Ubytovací a stravovací služby – celkem 4 žáci (z prvního a třetího ročníku)
  • Odborné učiliště Vyšehrad (zde se na praxích při úklidu kavárny vystřídá cca 13 žáků během roku)
  • Lyceem Rooseveltova (praktická škola), z této školy k nám na praxi dochází 1 žák – jeho směna viz rozpis služeb
  • ZŠ Lužiny – zde se během školního roku vystřídá na praxi 8 žáků v rámci školní výuky vaření
  • Škola Jedličkova (na praxi k nám dochází 1 žák z této školy – jeho směna viz rozpis služeb)

Kavárna v současné době zaměstnává (pravidelně i nepravidelně) celkem 39 lidí s handicapem, kteří pracují jako pomocná síla v kuchyni, za barem a jako pomocná obsluha. Nemáme pracovníky na plné či zkrácené úvazky, ale pouze na dohody či k nám docházejí v rámci praxe od školy.

Projekt „Kavárna Café AdAstra“ má Záštitu náměstka primátorky hlavního města Prahy.

Přejít nahoru
Zajíček na koni, o.p.s.
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.