Zajíček na koni, o.p.s.
Pomáháme k lepšímu životu všem, kteří to potřebují
číslo transparentního účtu: 2300738014/2010

2010 -  IV. turnus: Bučovice II

Na tábor za námi přijela velmi milá návštěva - pan Václav Vydra se svou ženou.Tento závěrečný turnus naplno splňoval jeden z nejdůležitějších Zajíčkových principů a tím je princip integrace. Poznali jsme to hlavně na tom, že naši dlouholetí klienti jako je například Patrick Harbal, Klárka Šimková nebo Miky Turková se zdáli být velmi spokojení a měli jsme z nich pocit, že se cítí dobře. Dávali nám to svými úsměvy najevo. Dalším způsobem projevená integrace byla skvělá komunikace mezi maminkami zdravých a handicapovaných dětí. Maminky si spolu celý týden krásně povídaly a povídaly a povídaly… :-).

A na závěr, ale v neposlední řadě, byl hlavním rysem tohoto turnusu velký zájem dětí o koně. Zájem byl vždy, ale tentokrát děti až plakaly, když nemohly být ráno v první skupince na projížďku. Což je trochu smutné, ale zároveň to nás a i koně moc těší. Dohromady 23 dětí se pustilo na závěr táborového pobytu za pokladem, který nade vše přesáhl jejich očekávání. Díky sponzorům našly děti v balíčcích, na míru šitých pro každého z nich, knížky, hračky, tašky, balónky a spoustu jiného.

Na tento turnus přijel i herec a přítel koní pan Václav Vydra se svojí ženou, herečkou paní Janou Bouškovou. Popovídali si s koňmi, s dětmi i dospělými (bez pořadí důležitosti Smile) a strávili se Zajíčkem příjemné odpoledne.
Turnus BučoviceII  byl zapojen v internetovém projektu Co nás baví a získal 4. místo. Ještě jednou díky za vaši podporu.

Helena Krejčíková

fotogalerie:

2010 - III. turnus: Bučovice I

děti v rámci arteterapie vyrobily krásné loutkyPro 18 dětí byl připraven, stejně jako na všech ostatních pobytech, bohatý terapeutický program: jízdy na koních, arteterapie a písničky. A nečekaně jsme program mohli i na Bučovickém táboře doplnit o masáže nejen pro děti, ale i pro maminky. Přijela za námi nová dobrovolnice, paní Daniela Filipi. Kromě masáží přivezla dětem i překrásné knížky, jejichž je autorkou. (Knihkupectví Hledající )

Na konci čekalo na děti velké a milé překvapení. Během posledního táboráčku s grilováním jsme totiž měli malý karneval a balon splněných přání. Malovalo se na obličej a tak vznikla například ukrutánská banda ukrutánských pirátů, nebo divoké a krvelačné šelmy…
Jenže i ukrutánští piráti a i ty nejkrvelačnější šelmy mají svá tajná přání, která, když mohou projevit, stanou se z nich andílci…

A u nás při táboráčku jsme jeden takový balon splněných přání vypouštěli. Najednou byl z každého mírný beránek a psal své nejtajnější přáníčko na balónek. Nakonec jsme jej na závěr táboráku a vlastně tak i na závěr celého pobytu vypustili a balónek stoupal před zraky všech malých, velkých i dospělých dětí stále výš, až k obloze…

Zajímavostí turnusu byly i dva dny firemního dobrovolnictví, kdy se zaměstnanci společnosti L´Oreal zapojili nejen do prací na statku, ale i do pomoci s programem pro děti.

Markéta Šulcová
fotogalerie:

2010 - I. turnus: Klokánci v Bučovicích

Na první pohled parta veselých a zdravých dětí, kterým nic nechybí. Ale už druhý pohled, a pak i ty další ,odkrývají, že tyhle děti to opravdu neměly a nemají v životě jednoduché… A právě o to, aby jich úsměv a dobrá nálada vydržely, jsme se snažili společně se všemi koníky po celou dobu jejich pobytu u nás…A povedlo se . Na táboře byl náš lety ověřený program terapií doplněn o rozšířené hraní s koníky. Co to je? Skutečně se jedná o hraní? Možná to tak nám, dospělým, nepřijde, ale dětem ano. I práce u koní je pro ně hraní. Děti si na koních tedy nejen „běžně“ zajezdily, jako jezdí děti na jiných našich táborech, ale také měly výuku o koních, práce v boxech a práci s přípravou koníků. Děti se naučily nejen koně čistit, ale i postrojovat a sedlat. Některým z nich se to hodilo na táboře v Doksech, kam děti z Klokánku také přijely.

Pobytu se zúčastnilo 12 dětí a 3 tety. Pro nás a naše dobrovolníky bylo zajímavé povídat si s tetami o organizaci Klokánku a dozvědět se tak nové a zajímavé informace. Pro organizační záležitosti Klokánku musel pobyt skončit o několik dní dříve, ale děti mají slíbeno, že se k nám „náhradnicky“ podívají co nejdříve. Už se těšíme… Jsme rádi, že máme v Klokánkovi nového kamaráda…

 

letní integrační tábor Kout na Šumavě 2008


Pátého ročníku letních integračních táborů v Koutě na Šumavě (celkem dva turnusy, každý po devíti dnech) se zúčastnilo celkem 96 dětí z různých znevýhodněných skupin obyvatel. Dětem pomohla nejen účast na terapiích ale celkově krásné a příjemné prostředí.

Tábor podpořili mimo jiné: MHMP, MČ Praha 14, Společnost Metrostav, pan Jan Verner a Nadační fond Heleny Houdové, která se za dětmi i přijela na tábor podívat.


fotogalerie

zajíček v médiích 2008

závěrečná zpráva letní intergrační pobyty 2008                                                                                                                                          


letní integrační pobyt pro maminky s handicapovanými dětmi


Bučovice 2009

tabor bucovice 2009


Pobyt maminek se znevýhodněnými dětmi v Bučovicích se nebývale povedl. Z plánovaných 15 dětí se počet rozrostl nakonec na 29 a tak to byla celkem legrace. Proč jelo tolik dětí? I když se původně přihlásili jen "ovážlivci", nakonec chtěl jet skoro každý, kdo zpočátku váhal. A copak umí říct Zajíček potřebným dětem "NE" ? A i přesto, že jsme první den zahájili poměrně náročnou prázdninovou akcí v rámci programu "Nech to koňovi" - Prázdniny ve Voticích přímo na votickém náměstí a i přesto, že druhý den nám napršelo do stanů - nikdo neodjel a všichni jsme si to nádherně užili.


A co k pobytu napsali sami účastníci?

    Tábora jsem se docela bála, měla to být moje první zkušenost s handicapovanými dětmi. Ale nakonec jsem byla mile překvapená, kolik tam bylo kolem lásky a ohleduplnosti. Naučila jsem se tam uzdit koně a starat se o ně.Každý den ráno jsme vodili koně, na kterých jeli děti. Byl tam i hodně nabitý program (indiánská hra).

Nikola Erlichová, 16 let


Bučovice - letní pobyt 2009      Dosud jsme absolvovali s mým těžce handicapovaným synem několik táborů, ovšem ve standardních podmínkách. Pobyt v Bučovicích byl jiný......stany, kadibudky.....jídlo z ešusu a mytí studenou vodou pod širým nebem. Jsem dobrodruh, a proto jsem se toho neobávala. Neříkám, že to bylo jednoduché, ale přesvědčila jsem se, že i v těchto podmínkách lze zažít krásný, pohodový pobyt s těžce handicapovaným dítětem, s jeho malým bratrem a dvěma staršími bratry, kteří již 2 týdny před pobytem užívali pohostinnosti na statku v Bučovicích, krásné přírody a kteří se podíleli na tom, že vše bylo připravené. Jaký problém, že syn měl každou noc epileptický záchvat......vždyť pokřik Mamayů (jeden z indiánských kmenů tábora) byl silnější!!!

Dagmar Harbalová, maminka těžce handicapovaného klientaindiánský kmen Mamayové      Dovolte mi vyjádřit pár slov o Zajíčkovo pobytu. I když jsem nebyl na pobytu po celou dobu ale pouze na začátku a na konci,stejně musím konstatovat, že za těch tvrdých podmínek, které tam pořadatelé měli, to bylo zvládnuté, a to musím smeknout klobouček, na výbornou. Velice mě překvapilo celkové chování tamních lidiček. Prostě moc hezká lidská atmosféra a to v naší čecháčské společnosti dost chybí. Opravdu jsem si i tak krátký čas na pobytu užil.
Dík všem dobrým lidem se srdcem na správném místě, Zajíčkovi zdar

Tomáš Erlich, tatínek
koníci, koníci, koníci ... za chvíli se jde na koně     To, že tohle nebude obyčejný letní tábor bylo jasné hned první den. Postavit stany a připravit vše důležité se stihlo včas. I když se něco dodělávalo ještě během pobytu, to hlavní jako stany a voda bylo. A také trampolína, protože ta měla, hned po koních, asi největší úspěch (koupeno z daru Reiffaisen Bank- děkujeme)
Hlavně mezi menšími táborníky, protože úsměvné šarvátky v prostoru před trampolínou nebyly neobvyklé. Každý si totiž pečlivě střežil svou chvíli, kdy na něj přijde řada trochu protřepat kosti. Když bylo tedy vše připraveno, stany, provizorní (ale praktická a funkční) umývárna, sprchy a venkovní jídelna, tak se mohlo naplno začít žít táborovým životem. Program typický pro tábory a pobyty Zajíčka na koni: dopoledne terapie (hlavně koníci), odpoledne volno a před večeří velká táborová hra. Pro nás dobrovolníky to znamenalo ráno po snídani jít pro koně a připravit je a vodit děti, to děláme moc rádi, proto na táboře jsme. Po obědě býval odpočinek (to dělá někdo také moc rád, ale říká se, že práce šlechtí a navíc, když je na to několik lidí, tak je větší sranda pracovat, než jen ležet). Po odpoledním klidu (nebo neklidu)
byl čas na celotáborovou hru, tam jsme jako dobrovolníci museli pomáhat jen někdy, když bylo potřeba více lidí.
Podle mě se pobyt celkově vydařil. Možná byly nějaké nedostatky jako málo dobrovolníků, ne úplně stoprocentně ideální zázemí, ale byl to přece jen první „pokus“ a navíc, kdyby fungovalo vše bez problémů a hladce, tak by to mohla být trochu nuda. Líbilo se mi zapojení starších dětí do práce – pomáhali totiž vodit menší děti na koních a potom sami měli menší vyjížďku. I délka pobytu byla podle mě zvolena dobře, například desetidenní turnus by už mohl být pro někoho dlouhý. Doufám, že se dětem, maminkám i tatínkům pobyt v Bučovicích líbil, protože za mne, jako za dobrovolníka, můžu napsat, že to bylo moc fajn a těším se na další rok. Protože v Bučovicích je hezky a nejen, že jsem tam v podstatě celou dobu v přírodě, tak navíc dělám snad užitečnou věc. Tak zase za rok.

dobrovolník Martin - „Hladový kojot“


závěrečná zpráva

fotogalerie
 
ředitelka
tel.: 731 009 645
 
Helena Krejčíková
projektová manažerka
tel.: 774 402 474
 
Simona Javůrková
Fundraiser
tel.: 702 053 141
 
Martina Krejčíková
Asistent projektu Pomoc sociálně slabým
 
 Alice Vernerová
Koordinátor projektu Kavárna,
Arteterapie
tel.:
603 393 360
 
Nahoru